Florbalové rozhovory – Ondřej Valíček

FBŠ Plzeň

Sezóna je v plném proudu a náš elitní tým mužů má za sebou již čtyři zápasy v Divizi a tři v poháru České pojišťovny. Celkem má na kontě tedy sedm utkání, z toho bilanci 5 výher a 2 prohry. Další utkání muže čeká tuto sobotu a neděli, kdy se střetnou s nevyzpytatelnými týmy ze severu – FBC Panthers Liberec a FBC Liberec B. Napadlo nás, že by Vás mohlo zajímat, jak vidí tým florbalista, který do našeho kádru patří již delší dobu, vyniká technikou, myšlením a na hřišti ho prostě nelze přehlédnout – Ondra Valíček. Co si myslí o složení týmu a jak vidí letošní cestu Divizí? Čtěte dál.

Ondro, většina Plzeňáků a příznivců Florbalové školy Tě asi zná, ale přece jenom, prozraď nám pár věcí o sobě, kde a jak si florbalově vyrůstal a hrál?
Ahoj, úvodem bych rád upřesnil, že jako Ondru mě asi nikdo nezná, spíše Valda či Jasáněk a jinak tedy mi je 29, jsem z Plzně, kde nyní i bydlím, vyrůstal jsem zde, pracuji zde a dost možná tady i zestárnu. Florbalově jsem moc nevyrůstal, do sedmi let jsem hrál spíše basket a do „velkého“ florbalu jsem se dostal až poněkud později přes zdejší známou BLMF a díky Martinovi Strakovi i k těm správným spoluhráčům, se kterými mě to baví dodnes, když se tedy zrovna sejdeme. Nějakou dobu jsem jezdil trénovat i do Prahy, ale to bylo ještě v době, kdy benzín stál 19,- / litr a mně víc bavila ta „bohemka“.

Výborně a teď již pojďme na aktuální dění v klubu a kolem něj. Skončilo nám léto, slunce již nesvítí a nová sezóna je v plném proudu, jak hodnotíš vstup klubu do Divize?
Hodně jsem se na nový ročník těšil, protože poslední dobu/roky mě klub FBŠ baví – hrou, organizací, týmovostí a podle toho vlastně vypadala i příprava, na které jsem měl účast vyšší než ve všech předchozích ročnících dohromady. Zatím tedy vše hodnotím kladně, jsme ale teprve na začátku, máme před sebou dlouhou cestu.

Minulý rok jste vytvořili klubový rekord, když jste došli až do 5. kola poháru ČP, tam Vás vyřadila v prodloužení superligová Česká Lípa, jenže letos Vám stopku vystavil již ve 4. kole Králův Dvůr, co Ty na to?
Nechci, aby to vyznělo arogantně, ale Králův Dvůr byl pro nás hratelný soupeř i jsem si myslel, že se zadaří a do poslední chvíle jsme všichni bojovali, ale přílišná nervozita, změny v sestavě a nový systém udělaly své. Vše poté zpečetil výkonem soupeřův gólman Martin Kohout, který chytal skvěle.

Co čekat od nové sezóny? Dvakrát jste se těsně nedostali do play-up o Národní ligu, když Vás v rozhodujícím zápase vždy porazily Teplice, jak to vidíš letos? Do třetice?
Do třetice všeho dobrého snad, napsal jsi to správně. Teď tedy po dvojici Sokolov/Lovosice mám upřímně dost obavy. Samozřejmě bychom potřebovali ještě dost máknout, ale to už se v rozjeté sezóně dohání těžko, budeme prostě doufat, že to zvládneme za jízdy.

Děčín se minulou sezónu dostal do Národní ligy, pro naší Divizi je to úspěch a to i přes to, že v Divizi byl Děčín ještě takřka nováčkem. Proč se to nedaří Vám?
Na tuto otázku ti moc nedokážu odpovědět, protože nikoho kromě Honzy Fidlera z týmu Děčína neznám a vlastně ani nevím co je na jejich herním stylu tak dobré, ale možná větší vyrovnanost všech tří lajn a dobrá práce obrany, ze které vše vychází. Nám se to dle mého názoru nedaří proto, že nemáme ještě tolik zkušeností, které se potom projevují v těch důležitých zápasech.

Trošku si rýpnu, v kabině už bohužel či bohudík patříš mezi ty starší hráče, pozoruješ na sobě, že si změnil přístup či herní projev postupem času?
Přístup samozřejmě – nemám na nic čas a divím se, že ještě stojím na nohách. Mám toho nad hlavu, takže florbal je trochu odvátý na druhou kolej. Herní projev ani ne, pořád umím pouze obstojně bránit, a když se k tomu přidá několik let zkušeností, tak to snad jde.

Ještě k tomu věku, Florbalová škola již má vcelku starý kádr, ale tu a tam se najde pár mladíků, jaká je podle Tebe ideální kombinace pro postup do Národní ligy? Tým plný dravých mladíků či ostřílení harcovníci?
Jasně, že v každém týmu musíš mít pár zkušených starších borců, kteří povedou ty mladé. Mladí jsou draví, nadějní a šikovní a k tomu pár hráčů toho středního věku a rup jsi tam. U nás je v tuto chvíli ta kombinace dobrá, ale furt si myslím, že chybí větší kvalita. V FBC mi to přijde dost podobné, akorát po odchodu některých hráčů jim ti staří úplně chybí. Kdyby Rokycany posbíraly všechny hráče široko daleko, tak budou mít asi ideální kádr, který bude vysoko, no a ve Slavii si většina těch starších udělala vlastně svůj nový tým (Koterov).

Nakousněme trošku ožehavé téma florbalu v Plzni a na samotném západě. Kde si myslíš, že je zakopaný florbalový pes? Proč nejvyšší soutěží na Plzeňsku je dlouhodobě Národní liga?
Nakousl jsem to již v předchozí odpovědi, ale myslím, že tady stále chybí ta správná kvalita jednotlivých hráčů. Určitě tu také chybí vzdělaní a dobří trenéři. Soudržnost kraje a týmů, možná peníze? Nevím, ve florbalových kruzích a u mládeže se už pár let nepohybuji, takže vařím z vody.

Pro zajímavost, kdybys mohl do týmu přivést kohokoliv na letošní sezónu, kdo by to byl a proč?
Jmenovitě – např. Tomáš Pour a Kryštof Lehečka, tihle dva hrají skvělý florbal a navíc jsou to naši odchovanci.

Díky za rozhovor a ať se daří!
Také děkuji.

DM