Naši odchovanci zvítězili ve Švédsku – rozhovor

Florbal Plzeň

Jak jsme avizovali, přinášíme vám rozhovor s našimi odchovanci, kteří jsou momentálně v FBŠ Bohemians. Je to Tomáš Pour a Matěj Surák. Na začátku ledna se zúčastnili v dresu Bohemky mezinárodního turnaje Gothia Innebandy Cup ve Švédsku a podařilo se jim v kategorii B17 zvítězit. Popovídali jsme si s nimi o turnaji a nejen o něm.

 

Na úvod ještě jednou dodatečně gratulujeme k fantastickému úspěchu. Jaké byly vaše dojmy hned po vítězném finálovém zápasu a jak hodnotíte turnaj nyní, s odstupem?

T: Tak určitě jsem měl obrovskou radost, vyhrát Gothia Cup, který patří k nejprestižnějším turnajům v Evropě a navíc kategorii, do které byly pozvány samé známé „TOP“ týmy, není jen tak. Turnaj hodnotím velice kladně a to hlavně kvalitu soupeřů, organizaci a samozřejmě skvělou atmosféru. Moc si vážím veškeré podpory, hlavně od rodiny a mé milované přítelkyně, kteří sledovali všechny zápasy a fandili na dálku.

M: Děkujeme za celý tým. Hned po finálovém utkání? Pro mě osobně zatím největší florbalový zážitek. Hned po gólu, který jsem dal minulý rok Lovosicím 🙂 Hned od začátku jsme makali jako jeden tým. Nebylo vůbec znát, jestli je na hřišti první nebo třetí pětka, prostě všichni jezdili po zadku. Po zápase to byl, jak by řekl náš bývalý trenér, vítězný orgasmus emocí. Ten ale trval asi jen hodinu, možná dvě. Dnes už to nějak neprožíváme. Když si to tak vezmete, je to jen „turnaj“. Naším cílem je letos konečně urvat titul v juniorské G2 lize. Každopádně na tento týden nikdy nezapomenu.

 

Kdo byli vaši soupeři? Jak jste vůbec turnajem postupovali?

T: Jako první soupeř nás čekal Tatran Střešovice, se kterým jsme sehráli den předem přátelské utkání. Oba zápasy jsme vyhráli a vrhli se na Linköping a Tunet IBK, které jsme také porazili. „Proti norskému mistrovi jsme odehráli, dle mého názoru, nejlepší utkání v sezoně. Věděli jsme, že výhra nám zajistí postup a tak jsme k tomu i přistoupili“ dodává Matěj. Už nás čekal jen zápas se švýcarským Wilerem, který stejně jako my ještě v průběhu turnaje neprohrál, a tak bylo jisté, že si s nimi zahrajeme druhý den finále. První zápas si soupeř šetřil první pětku na další den. I my jsme se později prostřídali, zahráli si všichni a soupeře jsme zdolali. Ve finále jsme my i soupeř samozřejmě nastoupili v plné sestavě, ale téměř na všech byla vidět velká nervozita. Finálový zápas byl totiž pojat velice profesionálně a nechyběl nástup, hymna, ani spousta kamer. Nad hlavami nám létal dron s kamerou a to občas i při samotném utkání. Po chvíli si však každý zvykl a začalo se hrát „naostro“. První polovinu zápasu se hrál vyrovnaný florbal, nějaké chyby jsme udělali, ale jezdili jsme na 110%. Poté jsme se začali trefovat, vedli jsme a všichni jsme chtěli, aby už rozhodčí fouknul konec. Nakonec výhra 8:4 – všichni jsme na sebe naskákali, zpívali, křičeli, prostě šílenost.

 

Od začátku sezony nastupujete za Bohemians v G2 lize juniorů. Jak jste tam spokojení se svými výkony a výsledky celého týmu?

T: S výsledky týmu jsem celkem spokojený, i když ke konci jsme zbytečně ztratili dost cenných bodů. Pomalu si zvykám na rychlejší tempo hry, ale stále jsem dost nervózní, a tak nepodávám tak klidné a sebejisté výkony jako v Plzni.

M: Kdyby se mě takhle někdo zeptal minulý rok, řekl bych, že je to super. Dnes, ale můžu prohlásit, že není a mohlo by to být lepší. Týmu se celkem daří, i když jsme v posledních třech zápasech ztratili vedoucí příčku. Přeci jenom, rozhoduje se v play off, takže toho ještě hodně musíme zlepšit. Se svými výkony spokojen nejsem, kanadských bodů mám celkem dost, nečekal jsem jich tolik, ale v mnoha věcech zaostávám. Je to obrovský skok z Plzně do Prahy. Musím na sobě ještě hodně zamakat, protože v Bohemce je minimálně 18 kluků, kteří chtějí hrát stejně jako já.

 

Jak byste srovnali trénování v Plzni a v jednom z nejúspěšnějších klubů ČR?

T: Tak určitě je rozdíl v přístupu jednotlivců a respektu k trenérům. Co se řekne, to se splní a všichni jsou připraveni makat od první minuty tréninku. Máme tréninky spojeny s více kategoriemi, ale i ti nejmenší se snaží ze všech sil a dokáží udržet krok se staršími, takže cvičení neztrácí smysl. Co se týče cvičení, měl jsem docela problém se všechna naučit, protože skoro žádné jsem nikdy nedělal a často zkoušíme něco nového pro dané herní situace.

M: Největší rozdíl je v přístupu a nasazení v tréninku. Všichni makají a rvou se o místo v sestavě a každý se klepe, aby jeho jméno při nominaci k zápasům v seznamu nechybělo. Další rozdíl je v respektování trenéra – nikdo si nedovolí to, co si v dovolí v Plzni. Vše dohromady tmelí partu a spoustu věcí si vyřeší tým v kabině sám! Je to obrovská škoda, že to podobně nefunguje i v Plzni, kde jsou kluci šikovní, někteří i lepší než ti v Praze. Jenže nemají disciplínu. Nejsou zvyklí chodit 4krát, 5krát týdně na trénink. Ještě k tomu včas a s cílem trénink odmakat a něco se naučit. Doufám, že se to jednoho dne změní. Každopádně na Plzeň a hlavně na kluky rád vzpomínám. S většinou jsem stále v kontaktu a věřím, že se třeba ještě někdy potkáme v jednom dresu.

 

Jaké jsou vaše plány a cíle do budoucna?

T: Tak ve florbalu byl vždy můj sen zahrát si v reprezentaci a chtěl bych, aby mi to vyšlo alespoň v juniorské kategorii. Co se týče dlouhodobých plánů, chtěl bych hrát na co nejvyšší úrovni, ale tak, aby mě florbal i nadále bavil a měl jsem kolem sebe tým, který mě podrží. Chtěl bych mít čas na rodinu, a také na jiné koníčky.

M: Nekoukám se moc dopředu. Hlavním cílem je se dostat do stabilní sestavy v Bohemce a zlepšovat se každým týdnem. Nechtěl bych pak v playoff jen fandit. Ten nejhlavnější cíl je vyhrát G2. Musím začít ještě víc makat, protože konkurence je obrovská. Rezervy tam jsou, v něčem malé, v jiném naopak a je to jen o mě, jak se s tím poperu. Máme to trošku těžší s dojížděním, Praha není za rohem, ale rodiče, hlavně táta mě v tom obrovsky pomáhá, za což jim patří velký dík a děkuji také přítelkyni, kterou ale nemám 🙂

 

Moc nás těší, kam už jste to oba dotáhli a věříme, že si cíle brzy splníte. Přejeme hodně štěstí a díky za rozhovor.

 

Pro bližší informace o turnaji můžete navštívit následující stránky:
www.gothiainnebandycup.se/eng/
www.facebook.com/gothiainnebandycup/