Gorily Plzeň - Florbal

Rozhovor: Jak vidí situaci předseda klubu Libor Bolda

Rozhovor s předsedou klubu Liborem Boldou

V loňském roce vystřídal během léta na pozici předsedy výkonného výboru klubu Jirku Trnku Libor Bolda. Jak se mu v nelehké době daří pracovat v klubu? Jaké jsou jeho cíle u Goril a s čím chce uspět?

Ahoj, můžeš se nám, Libore, trošku představit? Přece jen pro florbalovou veřejnost mimo klub FBŠ Gorily Plzeň asi nebudeš příliš známý.

Máš pravdu, ve florbale nejsem žádná známá tvář. Mezi trenéry a funkcionáři klubu se pohybuju teprve čtvrtým rokem. Ale ve sportu se pohybuju od mala. Nemyslím si, že by florbal byl od hokeje, házené či fotbalu tak vzdálený. Florbal má navíc tu výhodu, že se tu dobře navazují vztahy mezi trenéry, týmy i celými kluby. Myslím si, že jako předseda výkonného výboru klubu se mám i o koho opřít, klub FBŠ Gorily Plzeň má svou historii a dobrý základ. Máme tu zkušené lidi a i mezi mladými trenéry je několik šikovných kluků.

Co způsobilo tvůj posun z pozice mládežnického trenéra na funkcionáře a s jakým cílem jsi do této funkce vstoupil?

Přišlo to s přirozeným vývojem, nebyl to žádný velký třesk. Cítil jsem podporu od lidí, že bych mohl být tím pravým spojovacím článkem i nositelem směru, kterým se chce klub v nejbližších letech ubírat. Vnímám několik problémů, které bych rád řešil, a to jak v té nejvíce sledované sportovní části, tak potom v ekonomice klubu a v prostředí, které klub dětem pro trénink nabízí. Spoustu věcí máme u nás dobře vymyšlených, ale pracujeme jen ve volném čase a výsledky práce jsou vidět až v delším horizontu nebo se úkolům nemůžeme vždy věnovat naplno, jak by si zasloužily. Proto bych rád, abychom se soustředili na větší profesionalizaci práce v klubu a získání "prvního pracovníka" klubu. Zároveň bychom rádi více zapojili rodiče dětí, stejně jako tomu je ve světě. V nejbližší době bude stěžejní stabilizovat finance i s ohledem na nejasný vývoj dotací pro sportovní kluby. V klubu bych rád i přivítal další schopné lidi, kteří tu třeba i působili a mají chuť se vrátit k florbalu a předávat svoje zkušenosti dalším dětem.

Počítám, že jedním z tvých povedených "majstrštyků" byl největší mládežnický turnaj v západních Čechách, který se uskutečnil v polovině září 2020 v Plzni?

Navázal jsem na práci předchůdců a až poslední dva ročníky jsem u toho celou dobu. Turnaj se připravuje téměř rok dopředu a pak během pár dní je po všem. Zdaleka ale nejsem jediný, kdo Turnaj Gorila připravuje, velkou roli hraje i Karel Altman, na kterého se můžu 100% spolehnout. To dělá hrozně moc! Každý ale má svůj díl práce. Vážím si toho, že se turnaj loni podařil, byla to zásluha velkého odhodlání dobrovolníků a také skvělého chování od všech klubů, které i přes nařízená omezení dokázaly přijet a odehrát tu skvělý turnaj. Doufám, že se bude moci hrát i letos v září. Chystáme se turnaj opět trochu vylepšit a nabídnout ještě lepší kvalitu. Tímto bych chtěl také všechny na turnaj do Plzně pozvat! Už chystáme spuštění registrací.

Za své působení ve funkci předsedy klubu už se ti jistě podařilo spoustu úkolů splnit. Co dalšího máš ještě před sebou?

Svoji práci předsedy zatím nebudu hodnotit, osm měsíců je na to je ještě krátká doba. Navíc, stejně většinu věcí děláme společně v nějaké kooperaci, není to žádná one man show. Jsem rád, že se některé věci podařily zlepšit, ale všechno to úsilí hodně maže lockdown a nulová možnost trénovat a hrát zápasy. Chybí ta základní součástka - samotný sport. Ty chvilky, kdy to opravdu šlo, jak by mělo, byly až moc vzácné, ale o to více úspěšné. Před sebou máme těžký úkol, a to je další nábor dětí do klubu a návrat k tréninku těch hráčů, které neustálá karanténa od sportu odradila. Rád bych rozšířil i tým trenérů, abychom mohli působit i na dalších místech v Plzni a v okolí a byli tak dětem blíž. S tím souvisí i možnosti sportování v Plzni, podmínky k florbalu, i v tom se musí hodně udělat. Netroufám si odhadnout, jak se bude vyvíjet námi asi nejvíce sledovaná soutěž mužů. Loni se z divize výš postupovat nemohlo, Český florbal soutěže předčasně ukončil. Bojím se, že by to letos mohlo dopadnout stejně, zveřejněný scénář moc šancí nedává. Dohrávání soutěží bude při současné situaci ve společnosti asi hodně obtížně realizovatelné. I proto chceme být připraveni uspořádat otevřené letní turnaje.

Jaké ovzduší panuje ve florbalovém okolí, jaké s ním máš zkušenosti?

Narážíš asi na florbalovou rivalitu v Plzni, že? Já se tímhle docela trápím, protože cítím, že si tím všichni hodně ubližujeme. Nemyslím samozřejmě tu rivalitu zdravou - sportovní. Nelíbí se mi, že oddíly v Plzni spolu nekomunikují a nespolupracují, jsou proti sobě. Chtěl bych to změnit a i to byl jeden z mých cílů, proč jít do výkonného výboru v klubu. Chci být tomu blíž a napomoci nějaké změně. Situace, která v Plzni nebo spíš v celém Plzeňském kraji ve florbale je, se nepříznivě odráží i do povědomí lidí. Poškozujeme se tím všichni v kraji.

Kromě funkce předsedy klubu sis na svá bedra přidal i další činnosti spojené s klubovým webem i reportážemi ze zápasů všech kategorií. Pracuješ i na turnaji. Jak to všechno dokážeš zvládnout? Zbývá ti ještě čas na nějaké koníčky, rodinu?

Bylo to opačně, nejdřív trénování v klubu, pak práce na webu a okolo turnaje...pak až předseda. Ale ono se to prolíná už s věcmi, které dělali přede mnou Jirka Trnka nebo Petr Procházka nebo ještě před nimi Pepa Šrámek. Jirka srovnal financování akcí, byl tu nový web a intranet a společně s Petrem dali do kupy organizační věci v klubu. Je pak snazší na to navázat a využít toho potenciálu, který tu je. Za úspěch považuju, že se realizoval přechod na novou vizuální stránku klubu spojenou s úpravou loga. Ale dobře vím, kolik věcí ještě v klubu skřípe. Mojí výhodou je, že sám jsem rodič a znám klub i z té druhé strany. Doufám, že i rodiče našich hráček a hráčů tím ke mně mají blíž. Ve zdravém klubu by to tak mělo být a mohou se na mne, stejně jako na trenéry, kdykoliv obracet. A na koníčky mi zbude čas, o to nemám strach. Hodně se totiž prolínají i s florbalem, takže v tomhle se snad nic velkého nezměnilo a nezmění. Rád třeba cestuji, a to i s florbalem jde skloubit. A mám štěstí, že mám výbornou ženu, která mne podporuje.

A co plány do budoucna, tvoje přání?

Měl bych velkou radost, kdyby se nám dařilo cíle, které v klubu máme pomalu plnit. Stěžejní bude, až se opět bude moci sportovat, dostat znovu celý klub do obrátek. Nastartovat všechny, kteří v téhle době prostě nemají chuť sportovat. Bude potřeba je znovu oslovit. Rád bych, aby se pak dařila i ta sportovní stránka, tzn. aby muži udrželi motivaci a mohli bojovat o postup a dařilo se i mládeži v lize nebo na turnajích. Bylo by dobré, kdyby se i trenéři Goril objevovali více u výběrů mládeže, abychom pomáhali v kraji florbalu růst, protože už teď jsou výsledky za nimi vidět. Stejně jako loni jsme na předních pozicích skoro ve všech soutěžích, máme nápady a chceme spolupracovat. Mrzí mi, že mládež přichází o nejdůležitější turnaje, starší žáci třeba o mistrovství ČR. Dorostenci si už asi nepoměří síly s pražskými kluby, zaslouženě si vybojovali postup do vyšších pater soutěže. Muži nemohou hrát o postup. Tyhle cenné zkušenosti a zážitky z florbalu budou chybět nám všem. Vždycky totiž potěší úspěch na hřišti, je to ta nejlepší zpětná vazba, že to u nás funguje.