Gorily Plzeň - Florbal

Rozhovor: Libor Bolda o trénování, létu i valné hromadě

Návrat krůček po krůčku

S předsedou klubu FBŠ Gorily Liborem Boldou probíráme aktuální situaci v klubu a celkový pohled na aktuální dění u mládeže. Kdy proběhne návrat do haly? Jak vidí venkovní tréninky mládeže? A jak hodnotí výsledek valné hromady regionu?

Obnovené tréninky běží už celý měsíc, co na to říkáš?

Všichni jsme rádi, že už děti chodí sportovat. Máme jich tu hodně a podle nálady na tréninku je vidět, že si to užívají. Teď už se soustřeďujeme na další etapu, vedle náboru je to letní příprava a tréninky s florbalkou už přímo v hale.

Nejsou venkovní tréninky problém? Florbal dětem chybí prakticky už od října.

My jsme zvyklí chodit po konci sezóny ven a připravovat se na novou sezónu. Všem určitě florbal v hale chybí, a i proto ho zařazujeme i do venkovního tréninku. Ovšem nejvíce chyběl obecně pohyb, hry a hlavně kamarádi. Na florbal se soustředíme až to bude možné v hale.

Kolik hráčů a hráček chodí na tréninky Goril?

Pořád se u některých dětí bojím, že už se ke sportu nevrátí. Chceme zjistit, co mají za problém a dát jim možnost se vrátit, každý potřebuje určitý čas na restart. Ale na tréninky chodí hráčů dost, i když nás trápila zima nebo déšť, tak to tím nadšením snadno přebíjíme. Navíc máme teď skvělou akci – přiveď kamaráda na trénink! Prostě vezmeš kámoše s sebou a zatrénujeme si společně. Doufám, že ještě nějací přijdou.

Už se ví, jak to bude s halami?

Teď bude možné trénovat v hale po 10 sportovcích (za dodržení dvojic). Počítám, že se to postupně bude dál zlepšovat. Zatím zařazujeme trénink v hale 1x týdně (pro nominované u mladších žáků, starších žáků a u dorostu). Ti nejmenší si ještě chviličku počkají. My se musíme pomalu nachystat na letní turnaje. Za měsíc už by měl být rozehrán turnaj v Brně a na začátku prázdnin jedeme na Prague Games.

Jak se připravujete na prázdninové akce – příměstský tábor a soustředění? Proběhnou v plném režimu?

Je to naše přání, abychom mohli obě akce uspořádat v maximálním rozsahu. Připravujeme se na to. Líbilo se mi, jak se nám povedlo soustředění loni a doufám, že to vyjde i letos. Zatím přesné podmínky pro zajištění hygieny neznáme, ale těší nás zájem o soustředění a počet přihlášených. Potřebujeme ještě, aby se i další děti přihlásily na příměstský tábor. V Area D to bude určitě může být pro ně skvělé léto! Jestli stále hledáte program pro svoje děti a jejich kamarády, tak neváhejte.

Jak vlastně probíhal kontakt se členy klubu během té pauzy?

Učili jsme se všichni za pochodu, nikdo to on-line prostředí pro trénování neuměl moc používat. Hodně nám v tom pomohla aktivita Tondy Palatínuse z FbŠ Bohemians, naši trenéři si od něj brali inspiraci a proběhlo i několik velmi zajímavých webinářů se zajímavými osobnostmi z florbalu. Takhle blízko se dostat k Filipovi Formanovi nebo Pepovi Juhovi? Takovou možnost má málokdo. Klubové aktivity probíhaly různé, ale nebrali jsme nic z toho jako povinnost, všechno bylo dobrovolné. Rodiče i děti určitě měli hlavně jiné starosti.

Nemůžu se nezeptat na regionální valnou hromadu. Pozici hejtmana obhájil Milan Bejček, ty jsi ve volbě neuspěl.

Přiznávám, že v té volbě jsem měl asi jen malou šanci. Vypadá to totiž, že spokojenost se současným stavem regionu trvá. Stávající hejtman i výkonný výbor obhájili své pozice. Já si stále myslím, že region je jednoznačně nejslabší v celé republice, výsledky i stav florbalu tomu odpovídají. Je tu malá konkurence, v mnoha větších městech ani nejsou florbalové kluby, málo se pracuje s talenty a se školami na rozvoji florbalu. V nejvyšších soutěžích chybí kluby z Plzeňska stále. A můžeme za to jednoznačně my sami! Měl jsem svůj program, ale zřejmě to moc klubů v kraji neoslovilo. Nejvíc mi mrzí, že hejtman Bejček ani členové výkonného výboru ani nemuseli nic obhajovat, ani prezentovat další kroky – podporu delegátů měli zajištěnou.

Mají Gorily nachystané na léto nějaké překvapení pro svoje členy?

Pořád něco chystáme, my té práce máme před sebou docela dost. Chceme vylepšit znovu náš web a intranet, udělat to rodičům zase o trochu dostupnější a přehlednější. Připravujeme už program na září, možnost trénování na halách a také je třeba připravit možnosti kroužků pro nejmenší děti. Dobře nastavit spolupráci s Chebem. Je toho opravdu hodně a musíme jít krůček po krůčku. A nesmím zapomenout ani na 7. ročník Turnaje Gorila! Jsem rád, že se kluby hlásí, vypadá to, že bychom mohli mít v Plzni opět zajímavou konkurenci klubů a uspořádat skvělý turnaj. Chystají se znovu kluby z Prahy, z Českých Budějovic, Milevska, z Liberce nebo z Ústí.

Díky za rozhovor.