Gorily Plzeň - Florbal

Startuje spolupráce s Chebem

Je před námi nová sezóna! Ta minulá nám ukázala na čem pracovat, ukázala nám, že jsme se vydali správnou cestou a my už se těšíme na tu nadcházející 2020-2021. Uděláme všechno pro to, abychom vám fanouškům a rodičům dělali radost.

jdeme do toho s USK Akademik Cheb společně

Do nové sezóny se nám podařilo domluvit s týmem USK Akademik Cheb na spolupráci v kategorii dorost. K prvnímu rozhovoru jsme si pozvali iniciátory této spolupráce klubů - dva Matěje, Voborníka a Suráka.

Foto

Trenér Matěj Voborník (USK Akademik Cheb)

Ahoj kluci, je za vámi sezóna bez konce. Sezóna, která vás mladé trenéry, dá se říci nováčky, posunula. Jak jí hodnotíte?

Matěj Voborník: Tato sezóna, ač se smutným koncem, byla pro nás nejvydařenější ze všech tří sezón téhle party starších žáků. Náš cíl bylo udržet první koš. Asi málokdo čekal, že budeme až do konce bojovat o celkové vítězství. Z herní stránky se nám nevydařila dvě kola, zbytek jsme odehráli skvěle a jsem moc rád, jak velký pokrok kluci udělali. Výborná sezóna! 

Matěj Surák: Ahoj! Letošní sezóna byla skvělá. Společně s Petrem Tormou nás čekalo především spoustu práce. Sestavení a zabudování nového tréninkového procesu, ale hlavně to nejdůležitější - poznat tým – dát si jasný cíl a pracovat a pracovat a dojít až na Mistrovství ČR. Během sezóny jsme dělali pokroky, to nás hnalo dopředu a společně s dalšími trenéry Tomášem Suchým a Liborem Boldou jsme se zvládli doplňovat. Výsledky se brzo dostavily, kluci se snažili pochopit směr a cíle naší cesty a ukázali na hřišti, že florbal umí. A hlavně, že na sobě chtějí pracovat. Možná jsme byli s Petrem někdy až přehnaně moc kritičtí a chtěli jsme ligu vyhrát. Cíle si dáváme vždy ty nejvyšší. I když se vše nepodařilo tak, jak jsme chtěli, odehráli jsme skvělou sezónu a zasloužili jsme si na MČR jet. Bereme to jako nedokončenou práci a chceme se tam za rok opravdu podívat. Kluci jsou super a máme na čem stavět. Turnaj PFC2020, odkud jsme přivezli bronz, byl jasným důkazem. Tento tým se nemusí bát žádného soupeře.

Pátek 13. března pak zasedl VV českého florbalu a rozhodl se všechny soutěže anulovat, jak jste se vypořádali s tímto rozhodnutím?

Matěj Surák: Pátek třináctého nám udělal čáru přes rozpočet. Kluci byli samozřejmě ohromně zklamaní, jelikož už měli vrchol sezóny na dosah. My s trenéry samozřejmě taky, ale v této situaci jsme museli všichni dát přednost jiným hodnotám. Snažíme se s kluby domluvit na nějakém náhradním MČR v podobě nějakého neoficiálního turnaje, aby kluci nepřišli o to, za čím celý rok šli. Co se týče našich mužů, tam to bolelo také. Byli jsme krok od postupu, krok od NFL, pro kterou jsme makali celou sezónu. Rozhodnutí mě zarazilo a zklamalo. Vím, a dal bych ruku do ohně za to, že většina klubů by po postupu do vyšší soutěže nehrála druhé housle, ba naopak. Náš region rozhodnutí zásadně ovlivnilo. Už proto chceme pokračovat v naší práci a nastoleném trendu. Ukázat, že umíme dělat florbal.

Matěj Voborník: Pro nás to nezmnamenalo až tolik, jelikož šance dvě kola před koncem na celkové vítězství a postup na MČR byla už téměř nulová. Ale samozřejmě nás mrzí, že jsme nemohli sezónu zakončit a rozloučit se s hráči, kteří odchází do dorostu. Snad bude alespoň nějaký letní turnaj, pevně v to doufáme a těšíme se.

Foto

USK Akademik Cheb

A teď k podstatě věci, během této sezóny zřejmě vznikla myšlenka, že by bylo super táhnout za jeden provaz. Co vás k tomu vedlo a od kdy jste měli tento plán v hlavě?

Matěj Surák: Už když jsme se s Petem Tormou na začátku sezóny rozhodli, že nebudeme jen „kecat“, ale něco dělat, nám napsal právě Matěj z Chebu. Něco ve stylu: “Zdar hoši, držím vám palce, kdyby cokoli, jsem tu.” Abych se přiznal, Matese jsem do té doby neznal. Začali jsme si vyměňovat zprávy, a ještě, než začala sezóna, věděl jsem, že přemýšlí a vidí florbal velmi podobně. Předpokládali jsme, že Cheb bude tým, který bude chtít hrát pěkný moderní florbal. Na ligových turnajích jsme nejčastěji ve finále končili právě my a Cheb. Mates odváděl super práci a líbil se mu směr, kterým jdeme v Plzni, systém a také přístup ke klukům. Chceme vychovávat sportovce a slušné lidi, na tom jsme se shodli hned během prvního turnaje. Poté už přišly na řadu plány jako společné tréninky, turnaje. A to, že jsme měli stejný názor na florbal tady, nás přimělo k nápadu společného týmu. Vše do sebe náramně zapadlo a my můžeme společně vytvořit bezva partu, zdravé konkurenční prostředí stejně naladěných kluků a poprat se v lize dorostu o přední pozice a ještě se florbalem bavit.

Matěj Voborník: Myšlenka vznikla přibližně v polovině sezóny, i na základě dobrých vztahů trenérů i hráčů. Navíc herní projev FBŠ se mě osobně líbil, což je důkaz výborné práce obou trenérů. Tak nějak jsme od začátku byli na stejné vlně, což ukazovaly i vyrovnané zápasy. Roli hrála také soutěž, jelikož v Chebu nemáme na 1. ligu podmínky. Což není chyba hráčů a byla by velká škoda, aby o tuhle možnost kluci přišli. Původně jsme měli v plánu pár společných tréninků a přáteláků, ale nakonec jsme to posunuli ještě dál a věříme že tím správným směrem. 

Jak si tuto spolupráci představujete a co od ní čekáte?

Matěj Surák: Rozhodně to není tak, že jeden tým spolkne ten druhý. Chceme spojit s Matějem Voborníkem síly a zase se navzájem posouvat. Očekáváme vytvoření skvělé party se stejným cílem. A zdravého konkurenčního prostředí! Chceme pomoci klukům se zlepšovat a věříme, že společně to půjde lépe, už jen tím, že se navzájem budou motivovat. Sestavu, jak jsme už klukům zmínili, nemá nikdo jasnou. Kluci z Chebu budou do Plzně dojíždět na tréninky, samozřejmě asi ne všechny. Herní systém a postupy tréninků už nyní plánujeme a synchronizujeme společně s Matesem tak, aby to zapadlo do sebe. Chceme hrát v dorostu nahoře a vybojovat si pro příští rok KB ligu juniorů. Plánujeme opět tréninky v Praze na Děkance, přátelská utkání, společné soustředění, turnaje atd. Opět se pokusíme dostat na naše tréninky hráče superligy a dát klukům ten nejlepší servis. Věřím, že to je přínos pro všechny strany a doufám, že si to postupem času bude sedat.

Matěj Voborník: Já osobně očekávám nové zkušenosti, jak pro mě, tak hlavně pro hráče. Pokusíme se vytvořit co nejlepší prostředí a hlavně partu, která potáhne za jeden provaz. Jsme si vědomi překážek, které nás potkají, ale ty jsou ty jsou od toho, aby se překonávaly. Hráči budou mít lepší podmínky pro rozvoj a poznají nové soupeře a nové prostředí.

Máte nějaké jasné cíle?

Matěj Surák: Jednoznačně pracovat na zlepšení kluků po florbalové stránce, nastavit tým tak aby společně táhl za jeden provaz a aby to lidsky mělo smysl. Poté jak už jsem psal je cílem být nahoře v 1. lize dorostu, nahoře i ve druhé lize dorostu, kde budeme mít také tým a kde chceme také uspět. V neposlední řadě pak nehrát druhé housle na velkých turnajích, právě naopak.

Matěj Voborník: Konkrétní cíle zatím stanovené přesně nemáme, ale určitě jeden z hlavních bude vytvořit konkurenceschopné prostředí, ve kterém se budou hráči dále rozvíjet, pracovat a mít chuť posouvat se dál. Florbal musí hráče především bavit, pak to jde samo. Co se týče herních cílů, budeme mít mladý tým, snad si vše sedne. Každý tým chce hrát nahoře, nikdo nechce prohrávat.

Jak trávíte dobu karantény a jak se připravujete?

Matěj Surák: Velkou část zabírá práce pro klub, je toho spoustu k řešení a s vedením jsme online ve spojení každý den. Hodně času i právě na telefonu s Matesem a Tormičem, abychom připravili příští sezónu, tak jak chceme. Poté samozřejmě práce i na sobě, sportuju každý den a chci být příští sezónu lépe připraven než tu letošní, to byla bída. Hodně zabírá samozřejmě škola, online prostředí mě baví, ale mám i strach z některých předmětů. Uvidíme, ale jsem optimista.

Matěj Voborník: Snažím se využít volný čas ke studiu, zatím, než to vysokoškolské převládá to florbalové jsme s trenéry v každodenním kontaktu a řešíme všechny podrobnosti, tak aby hráči měli co nejsnadnější vstup do sezóny.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na novou sezónu.